W Polsce Światowy Dzień Kota przypada 17 lutego i ma swój początek w 2006 r. Głównym celem ustanowienia tego święta jest podkreślenie znaczenia tych zwierząt w życiu człowieka, jak również uwrażliwianie społeczeństwa na problem bezdomnych oraz głodujących kotów. Ten wyjątkowy dzień to doskonała okazja do kształtowania u dzieci postawy odpowiedzialności za posiadane zwierzęta oraz do wzbogacenia wiedzy na temat ich życia.

Światowy Dzień Kota rozpoczął się w grupie Misie od prelekcji, podczas której dzieci oglądały ilustracje różnych kotów, porównywały ich wyglądy, opowiadały o swoich czworonożnych pupilach. Dowiedziały się również wielu ciekawostek z kociego życia, które później wykorzystały w zabawach ruchowych. Oprócz tego przedszkolaki z powodzeniem rozwiązywały zagadki dotyczące słynnych, bajkowych kotów. wyszukiwały ich wizerunki na obrazkach i mocowały je na tablicy tematycznej. Na koniec dnia dzieci wykonały maski kotów, następnie z pomocą nauczyciela przyozdobiły nimi swoje twarze. W takiej charakteryzacji zapozowały do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Dzień Kota zorganizowany był w naszym przedszkolu po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni.

Magdalena Kawka